Veľkorozmerná návštevná kniha bola v krásnohorskom Mauzóleu odovzdaná pred 85 rokmi.
Autor knihy sa slávnostného aktu zúčastnil osobne
Návštevná kniha Mauzólea v Krásnohorskom Podhradí patrí z pohľadu regionálnej histórie k najvzácnejším zbierkam Baníckeho múzea v Rožňave.
Nezvyčajná kniha veľkých rozmerov je životným dielom. Všetky svoje skúsenosti do nej vložil bratislavský kníhviazač Ferenc (František) Bakó. Knihu vyhotovil vo svojom voľnom čase v rámci oddychu v dielni Sándora (Alexandra) Brücka v Bratislave. Hodnota knihy je nevyčísliteľná, jej vyhotovenie trvalo rok.
Kniha je veľká 60 x 51 cm, pôvodne bola hrubá 22 cm. Vážila 45 kg a mala 2000 strán. Viazaná je vo väzbe z teľacej kože, so vzormi, s hlbším výrezom, do ktorého je vsadený obraz Mauzólea so signatúrou T. Svoboda - 1938, chránený pevnejšou fóliou. Predná strana knižnej dosky je po obvode zdobená reliéfnym orámovaním a textom MAVSOLEVM KRÁSNAHORKA, zadná strana menom autora knihy BAKÓ F. Papier bol zvlášť vyrobený v továrni na papier v Slavošovciach.
Zhotoviteľ knihy Ferenc Bakó prišiel do Rožňavy so svojou knihou 10. septembra 1938 v popoludňajších hodinách. O deň neskôr, 11. septembra 1938, bolo toto umelecké dielo odovzdané v slávnostnom prostredí krásnohorského Mauzólea za osobnej prítomnosti autora.
V súčasnej podobe knihy predné listy chýbajú. Kniha pozostáva z 1686 strán, jej hrúbka je 20 cm a váži 38,85 kg. Obsahuje podpisy, vyjadrenia a myšlienky návštevníkov Mauzólea. Prvý záznam v aktuálnej podobe knihy je z 12. mája 1940, posledný z 30. mája 1964. V roku 2022 bola kniha zreštaurovaná. V súčasnosti je vystavená v Historickej expozícii – prezentačnom múzejnom depozitári.
Nebolo by tejto knihy, keby nebolo Mauzólea. V rokoch 1903 – 1904 dal Dénes (Dionýz) Andrássy postaviť po smrti svojej manželky Františky, rod. Hablavcovej, pod hradom Krásna Hôrka samostatnú hrobku, nádhernú secesnú stavbu Mauzólea. Telesné pozostatky Františky tu boli prevezené z Mníchova a uložené 26. októbra 1904, dva roky po jej smrti. Gróf Andrássy zomrel 27. februára 1913 v Palerme. Svoj pokoj našiel vedľa milovanej manželky 7. marca 1913. Pripomíname si 110. výročie jeho úmrtia.
Návštevná kniha z roku 1938 s vyjadreniami návštevníkov je dôkazom neutíchajúceho záujmu o tento výnimočný dobročinný pár i samotnú stavbu Mauzólea.
Sylvia Holečková, Banícke múzeum v Rožňave
Zdroje:
Banícke múzeum v Rožňave, fond História I
Fotoarchív Baníckeho múzea v Rožňave
Komentáre
Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.